روش های مختلف خارج کردن چربی های موضعی از آغاز تا کنون

روش های مختلف خارج کردن چربی های موضعی از آغاز تا کنون

1- لیپوساکشن :

قدیمی ترین روش خارج کردن چربی به کمک نیروی مکش دستگاه ساکشن با بی هوشی عمومی عمومی است که به دلیل عوارض ناشی از بی هوشی و امکان ایجاد امبولی و خون ریزی و نیز حجم کم چربی خارج شده امروز کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

2- اولتراسونیک :

 در این روش ابتدا چربی ها با قدرت امواج گرمایی شکسته و بعد با مکش خارج می شوند. عوارض این روش شامل سوختگی و آسیب بافتی ناشی از گرماست.

 

3- لیپولیزر :

روشی است که هنوز هم در مراکز زیادی رایج بوده، اگر به دست پزشک ماهری انجام شود نتایج مطلوبی هم خواهد داشت.در این روش ابتدا به کمک لیزر سلول های چربی شکسته و سپس مکش می شوند.عوارض این روش به دلیل دخالت افراد غیر پزشک ونیز استفاده ازدستگاههای غیر استاندارد می باشد و شامل سوختگی پوست و نکروز بافتی است. 

 

4- لیپوماتیک :

در حال حاضر پیشرفته ترین متد استخراج چربی موضعی استفاده از تکنولوژی اینفراسونیک است.نتیجه نهایی در این روش بسیار رضایت بخش تر از روش های پیشین است هم به لحاظ هموار بودن موضع عمل شده و هم جمع شدن قابل توجه پوست.اساس کار دستگاه ایجاد ارتعاشات سه بعدی قابل تنظیم در کانولا است که باعث خورد شدن چربی ها و نیز حرکت روان کانولا در زیر پوست می شود.پمپ های تزریق اتوماتیک دستگاه، مایع تامیسنت ( مواد بیحسی) را به طور یکنواخت در لایه های مختلف چربی پخش می کنند.در نهایت دستگاه هم زمان با ارتعاشات کانولا و خورد شدن چربی ها با مکش قابل تنظیم آنها را خارج می کند.بعد از عمل حدود 4 الی 5 روز با انجام ماساژ های ملایم باقی مانده محلول تامسنت خارج می شود.اگرچه تغییر سایز در همان لحظه دیده می شود ولی نتیجه نهایی حدود 6 ماه بعد خواهد بود. به دلیل عدم به کار گیری حرارت و لیزر، خطر سوختگی و آسیب بافتی وجود نداشته، سلول های چربی نیز سالم بوده ، قابلیت فرم دهی  درسایر قسمت های بدن را دارد. خوشبختانه تا کنون هیچ موردی از آمبولی در اثر لیپوماتیک در هیچ کشوری گزارش نشده است علت آن هم عدم آسیب به عروق بزرگ به دلیل وجود سیستم ایمنی حساس به چگالی است یعنی با برخورد کانولا به بافتهایی غیر از چربی به طور خودکار سیستم متوقف می شود.

عوارض مهم در این روش فقط در صورتی اتفاق می افتد که پزشک معالج مهارت و تجربه کافی در انجام تکنیک صحیح لیپوماتیک نداشته باشد.معمولا در مشاوره های قبل از عمل به جز مختصری درد و کبودی برای چند روز بعد از عمل مورد دیگری ذکر نمی شود ولی لازم است فردی که کاندید انجام این عمل است نکاتی را مد نظر قرار دهد تا بتواند بهترین مکان را برای لیپوماتیک انتخاب کند:

1-سطحی ترین لایه چربی که بلافاصله در زیر پوست قرار دارد بستری مناسب برای عروق و اعصاب پوست و پیازهای مو می باشد.تخریب و خارج کردن این لایه از چربی می تواند به پوست آسیب برساند.

2-ایجاد تناسب اندام یا اصطلاحا پیکر تراشی یک هنر است و نیاز به زمان کافی و حوصله فراوان دارد. انجام عمل های  متعدد و پشت سر هم در طول مدت کوتاه منجر به خستگی پزشک می شود و نمی تواند نتیجه مطلوب و ظرافت کافی در بر داشته باشد.

3-دیدن تصاویر قبل و بعد موارد انجام شده و حتی صحبت کردن با افرادی که این عمل را انجام داده اند نقش به سزایی در تصمیم گیری مناسب و حتی کاهش اضطراب قبل از عمل دارد.

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Addthis
بازگشت به صفحه ی قبل