تزریق ژل و بوتاکس در شیراز

تزریق ژل و بوتاکس در شیراز

تزریق ژل و بوتاکس در شیراز و هر آنچه باید در مورد ژل و بوتاکس بدانیم

تزریق ژل و بوتاکس، یکی از روشهای نوین زیباسازی و جوانسازی است که امروزه بسیار مورد توجه تمامی گروههای سنی قرار گرفته است. اینکه تزریق ژل با تزریق بوتاکس چه تفاوتی دارد و یا سوالات متعدد بسیاری ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد، پس با ما باشید تا در مورد:

1. تاریخچه

2. تفاوت های ژل و بوتاکس

3. کاربردها

4. مدت زمان اثر ژل و بوتاکس

5. مراقبت های قبل از تزریق

6. مراقبت های بعد از تزریق

7. عوارض احتمالی تزریق ژل و بوتاکس

8. موارد منع مصرف

9. هزینه تزریق

بیشتر بدانیم.

-خانم ر.ش: سلام، من 26 سالمه می خواستم بدونم برای رفع چین و چروک دور چشمم باید ژل تزریق کنم یا بوتاکس؟

سلام. در مرحله اول باید بوتاکس تزریق شود.

-خانم م.ب: سلام. من چند باری میخواستم ژل برای خط خنده تزریق کنم چون حس میکنم هر روز داره عمیق تر میشه ولی همه میگن چون 22 سالته زوده میخواستم نظر شما رو بدونم؟

به لحاظ علمی هیچ منعی برای تزریق در سن شما وجود ندارد.

بوتاکس و تاریخچه آن

بوتاکس یا سم بوتولینوم، یک پروتئین خالص شده استریل حاصل از باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم در آزمایشگاه است. در دهه 1960 مطالعاتی در مورد اثرات این سم بر روی عضلات حیوانات انجام شد. در دهه 1970برای اولین بار بر روی بیماران دچار لوچی چشم آزمایش شد و  در سال 1989 با نام اکولینوم توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مورد تأیید قرار گرفت. سازمان (FDA) در سال 2002 استفاده از بوتاکس را برای بهبودی موقتی در ظاهر خط اخم متوسط تا شدید تأیید کرد.

تزریق ژل یا بوتاکس چگونه باعث زیبایی شما می شود؟

ژل­ها یا پرکننده ها برطرف کننده چروک های دینامیک هستند که با هیجانات روی پوست ایجاد می شوند و در حالت استراحت از بین می روند و با استفاده از بی حسی از طریق سوزن های ریزی به نقاط مورد نظر تزریق شده و با توجه به کاربردهای متفاوت آنها باعث حجیم کردن منطقه مورد نظر و یا پر کردن خطوط موجود روی پوست می شوند.

بوتاکس یا شل کننده برطرف کننده چروک های استاتیک می باشد که در حال استراحت نیز بر روی پوست وجود دارنداز طریق سوزن های ریز میان تهی تزریق می شود که داخل سوزن از لایه تفلون بوشانده شده است..

گاهی اوقات چین و چروکها ترکیبی از نوع دینامیک و استاتیک هستند به این صورت که در حالت استراحت وجود داشته و با هیجان عمیق تر می شوند، در این حالت ژل و بوتاکس مانند مکمل عمل می کنند، به این صورت که ابتدا بوتاکس تزریق شده و پس از مشخص شدن تأثیر آن، از ژل استفاده می شود.

کاربردهای تزریق ژل در شیراز

ژل ها با توجه به خاصیت پرکنندگی که دارند، می توانند در رفع چین و چروکها و  زیباسازی  موارد زیر  اثرگذار باشند:

اصلاح و فرم دهی لب ها با ژل (پروتز لب): 

با توجه به اینکه داشتن لب های برجسته و زیبا تاثیر زیادی در زیبایی و جذابیت چهره هر فرد دارد، بسیاری از افراد به دنبال راهی برای داشتن لب هایی خوش فرم و برجسته هستند. تزریق ژل یکی از راههای دستیابی به لب های برجسته تر و زیباتر است. همچنین با تزریق ژل مشکلاتی مانند افتادگی لب، کم بودن حجم لب، نامتقارن بودن و نامتناسب بودن لب بالا و پایین را می توان برطرف کرد. البته باید در نظر داشته باشیم که اثر ژلهای تزریقی موقتی بوده و معمولا یک تا سه سال دوام دارد.

تزیق ژل و بوتاکس در شیراز

 

جوانسازی و رفع و درمان چروک دور لب:

چین و چروک های اطراف لب که ممکن است به دلایلی مانند افزایش سن، ژنتیک، تابش نور خورشید و سیگار کشیدن ایجاد شوند، احساس ناخوشایندی را در هر فرد ایجاد می کنند. با تزریق حجم بسیار کمی از ژل می توان این خطوط عمودی را برطرف کرد.

رفع چین و چروک ناحیه اطراف لب با تزریق ژل:

از بین بردن خط لبخند

خط لبخند، خطی است که از گوشه بینی به سمت گوشه دهان می رود و معمولا در بعضی افراد با افزایش سن و تحت تاثیر عوامل دیگری مانند نور خورشید، سیگار کشیدن، نوشیدن مایعات با نی، آدامس جویدن و خوابیدن به پهلو  این خط عمیق تر شده و احساس ناخوشایندی را در فرد ایجاد می کند. تزریق ژل یکی از راههای برطرف کردن این خطوط است.

از بین بردن چین و چروک پیشانی

معمولا در ناحیه پیشانی تغییرات بافت پوست بسیار سریع تر نمایان می شود، خطوط پیشانی در اثر اخم کردن و یا بالارفتن سن روی پیشانی پدیدار می شوند و با توجه به اینکه سبب می شوند فرد اخمو و عصبانی به نظر برسد، افراد دارای این مشکل به دنبال راهی برای از بین بردن این خطوط هستند. تزریق ژل یکی از راههای برطرف کردن این خطوط می باشد که البته اثر آن دائمی نبوده و حدود 15 تا 30 دقیقه عمل تزریق به طول می انجامد.

ترمیم و از بین بردن جای اسکار زخم و بخیه

بسیاری از افراد از جای زخم هایی که در اثر حادثه روی پوستشان ایجاد شده رنج می برند. با تزریق ژل می توان فرو رفتگی های ناشی از زخم را از بین برد. البته باید در نظر داشت نتایج تزریق ژل موقتی است و بسته به نوع ژل ممکن است چند ماه تا یک سال ماندگار باشد.

گونه گذاری با تزریق ژل

گونه گذاری راهی است برای افرادی که نمی خواهند گونه های لاغرشان چهره آنها را مسن تر و خسته تر نشان دهد. تزریق ژل راهی است برای داشتن گونه هایی برجسته تر و چهره ای زیباتر و جوانتر بدون نیاز به بیهوشی و اتاق عمل.

فرم دهی چانه بدون جراحی با تزریق ژل و چربی

تزریق ژل یکی از راههای شکل دهی و زیباسازی چانه است، بدون نیاز به عمل جراحی و بیهوشی. با توجه به نقش بسیار مهم چانه در ایجاد تقارن و زیبایی صورت هر فرد، می توان با انجام این عمل موثر و سرپایی چانه ای بزرگ و زیباتر داشت و یا مشکلاتی را که بصورت مادرزادی یا در اثر سوانح در چانه ایجاد شده اند را از بین برد.

زاویه دار کردن فک و صورت بدون جراحی​:

با توجه به اینکه داشتن چانه V شکل یکی از معیارهای زیبایی شده است، بسیاری از افراد برای داشتن چهره ای زیباتر دغدغه تغییر فرم صورت خود را از حالت مربعی به حالت مثلثی و Vشکل دارند. تزریق ژل یکی از راههایی است که می توان بدون عمل جراحی و بیهوشی به این هدف دست یافت. ماندگاری نتایج نخستین درمان شش ماه است و بایستی سه ماه پس از اولین تزریق، تزریق جزئی انجام شود.

جوان‌سازی پوست دست و انگشتان:

دست ها اولین مکان هایی هستند که علائم افزایش سن در آنها پدیدار می گردد. وجود رگ های برجسته و نمایان شدن استخوان ها از زیبایی دست ها می کاهد. تزریق ژل راهی برای بازگرداندن حجم از دست رفته دست ها، کاهش ظاهر تاندون ها و رگ ها می باشد. تزریق ژل یک روش سرپایی است که بسته به وسعت منطقه مورد نظر 30 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.

کاربردهای زیباسازی بوتاکس

این ماده سبب رفع چین و چروکهای صورت در نواحی زیر میشود .رفع چین و چروکهای حرکتی و متوقف کردن پیشرفت چروکهای ثابت مثلا در پیشانی، دور چشم و خط اخم:

برخی از چروک ها در اثر حرکات طبیعی عضلات روی پوست ایجاد می شوند، این چروک ها با گذشت زمان عمیق تر می شوند و ممکن است حتی در زمان استراحت قابل رویت باشند. تزریق بوتاکس با کاهش انقباض این عضلات، باعث کم شدن این چروک ها می شود.

بالا بردن ابروها:

با افزایش سن کلاژن پوست از بین رفته و پوست افتاده و شل می شود و فاصله ابرو و چشم کم می شود. وقتی بوتاکس به عضله های اخم و کنار ابرو تزریق می شود، عضله ها شل شده و کشیدن پوست پیشانی به سمت نزدیک بینی را ها می کند و پوست پیشانی می تواند بالا برود. وقتی بوتاکس به بخش بالای عضله حلقوی چشم تزریق شود، عضله شل شده و قسمت خارجی پیشانی را به پایین نمی کشد و پوشت پیشانی به بالا می رود.

بالا بردن گوشه لب ها:

افرادی که احساس می کنند چهره شان دارای یک حالت اخم دائمی است، با تزریق بوتاکس در اطراف لب ها می توانند صورت جذاب و با خط خنده دائمی داشته باشند.

درمان و اصلاح لبخند لثه ای با تزریق بوتاکس

در برخی افراد هنگام خندیدن لثه بالایی بیش از حد نمایان می شود که اصطلاحاً  لبخند لثه ای نامیده می شود. این پدیده باعث کاهش اعتماد به نفس افراد می شود، چرا که لبخند زیبا چهره را زیبا و جذاب تر می سازد. با تزریق بوتاکس نزدیک پایه بینی، عضله لب بالایی ریلکس شده و  باعث زیباتر شدن لبخند می شود. 

بالا بردن نوک بینی

نوک بینی ممکن است به دلایلی مانند بالارفتن سن دچار افتادگی شود. با تزریق بوتاکس عضله ای که تیغه وسط بینی را به لب بالایی وصل می کند، شل شده و بینی بالاتر می رود. البته این اثر موقتی است و معمولاً بعد از 4 تا 6 ماه برطرف می شود.

کاهش خطوط عرض گردن

 یکی از کاربردهای تزریق بوتاکس می باشد که خطوط عرضی گردن را کاهش می دهد.

بهبود چین های چانه

چین و چروکهایی که در حالتی خاص یا بصورت دائمی روی چانه وجود دارند را از بین می برند. 

کاربردهای درمانی بوتاکس

هنگامی که از بوتاکس سخن به میان می آید اغلب ما به فکر عملهای زیبایی می افتیم، در حالیکه بوتاکس در درمان بسیاری از بیماری های جسمی می تواند اثرگذار باشد. مواردی از قبیل:

 • درمان لوچی چشم ( استرابیسموس )
 • درمان اختلال کشیدگی مفرط عضلات (dystonia)
 • درمان سردرد(میگرن)
 • رفع دندان ساییدگی و دررفتگی فک
 • درمان مثانه بیش فعال (این ماده سبب درمان بی اختیاری ادراری می شود.)
 • درمان گرفتگی غیرارادی ماهیچه های صورت و اطراف چشم (بلفارو اسپاسم و فاسیال اسپاسم)
 • درمان ریزش آب دهان در برخی بیماران روانی و نورولوژیک (درولینگ)
 • اسپاسم ماهیچه های گردن که باعث کجی گردن می شود (تورتیکولی)
 • گرفتگی های شدید صدا و تنفس که به دلیل اسپاسم ماهیچه های حنجره است (دیسفونی اسپاسمودیک)
 • کاهش تعرق زیاد کف دست و پا و زیر بغل

مدت زمان اثر ژل و بوتاکس

مدت زمان تأثیر ژل بسته به چندین عامل، متفاوت می باشد:

 • میزان پاسخ دهی فرد موردنظر، دوام ژل از فردی به فرد دیگر ممکن است تا چند ماه تفاوت داشته باشد.
 • تکنیک تزریق، بسته به عمقی یا سطحی بودن تزریق دوام آن افزایش یا کاهش می یابد.
 • نوع ژل مصرفی، در صورت موقتی  بودن ژل مدت زمان تأثیر آن از 6 تا 18 ماه  و در صورت دائمی بودن تا 6 سال می تواند دوام داشته باشد.

مدت اثر هر بار تزریق بوتاکس حدود 4 تا 6 ماه می باشد، بطور کلی مدت اثر بوتاکس به 4 فاکتور وابسته است:

 • میزان پاسخ دهی فرد موردنظر
 • میزان داروی تزریقی
 • شدت چروک مراجعه کننده
 • تجربه قبلی فرد در تزریق بوتاکس، مسلماً اگر فردی چند سال منظم سالی دو بار بوتاکس تزریق کرده باشد، اثر آن نسبت به فردی که اولین بار است که بوتاکس تزریق می کند، بهتر خواهد بود.

مراقبت های قبل از تزریق ژل:

به منظور تسریع در روند ترمیم بهتر است توصیه های زیر را قبل از تزریق مورد توجه قرار دهیم:

 • انجام آزمایش های مورد نیاز برای تزریق شامل: قند به صورت ناشتا، تست بارداری و وضعیت عملکرد کامل کبد
 • تست فیلرهایی که از منایع غیرانسانی تهیه می گردند از لحاظ وجود آلرژی
 • مصرف کپسول سفالکسین 24 ساعت قبل از تزریق و ادامه آن تا 6 روز بعد از تزریق به منظور جلوگیری از عفونت
 • خودداری از مصرف آسپیرین (و یا هر محصولی حاوی اسید استیل سالیسیلیک)، ویتامین E، مکمل های حاوی ginkgo، سیر و جنسینگ و سیگار از دو هفته قبل از تزریق و همچنین خودداری از مصرف بروفن (ادویل) و الکل دو روز قبل از تزریق

مراقبت های بعد از تزریق ژل:

رعایت توصیه های زیر به شما کمک خواهد کرد تا عوارض شایع تزریق ژل، هر چه سریعتر برطرف گردد:

 • عدم استفاده از سونا و حمام بخار تا 10 روز
 • کاهش مصرف نمک تا 10 روز
 • مصرف آنتی هیستامین در صورت وجود خارش
 • خودداری از لمس و دستکاری محل تزریق
 • خودداری از انجام فعالیت هایی که به بدن فشار می آورند در طول دوره نقاهت
 • پرهیز از مواد آرایشی و پوشیدن کلاه و هدبند تا 24 ساعت بعد از تزریق
 • مصرف میوه جات، ماهی، میگو و امگا3 به وفور
 • نوشیدن 10 الی 15 لیوان آب به صورت روزانه طی دو هفته اول
 • نگهداشتن سر بالاتر از حد معمول هنگام استراحت، برای کاهش ورم صورت
 • مصرف آناناس به دلیل دارا بودن ماده بروملین و ویتامین ث، جهت تسریع رفع کبودی و ورم
 • استفاده از کمپرس سرد، سپس کمپرس گرم جهت رفع کبودی و تورم به مدت سه روز

مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس:

 • خوابیدن به پشت جهت کاهش ریسک و خطر حرکت ناگهانی بوتاکس به اطراف در طول شب
 • استفاده نکردن از آسپیرین، ایپو بروفن یا سایر مسکن های قوی
 • پرهیز از دست کاری های شدید پوست حداقل تا یک هفته و همچنین درمان هایی مانند میکرودرم، لیزر موهای زائد و الکترولیز
 • دوری از گرمای زیاد مانند سونا، تخت آفتاب، حمام با دوش داغ
 • خودداری از مصرف کافئین تا 24 ساعت پس از تزریق بوتاکس
 • استفاده از آب سرد یا ولرم برای شستن صورت
 • عدم استفاده از مسکن های قوی برای کاهش درد

عوارض تزریق ژل

در مورد ژل های موقت، از آنجایی که اکثر ژل ها نوعی پروتئین بوده و بدن آن ها را به عنوان موارد بیگانه شناسایی نمی کند، معمولاً عوارضی  مشاهده نمی شود. تنها عارضه قابل مطرح این می باشد که پس از انجام تزریق در محل های تزریق ژل در صورت یا بدن شما کبودی، ورم، قرمزی، حساسیت یا خونریزی ممکن است مشاهده شود که تمامی این موارد ظرف مدت 24 الی 48 ساعت پس از تزریق به طور کامل از بین خواهد رفت.

عوارض تزریق بوتاکس

در صورتی که تزریق توسط بزشک متخصص انجام شود، هیچ گونه عارضه ای نخواهد داشت، به جز واکنش های عمومی به بوتاکس که زودگذر و در همان لحظات اولیه بوتاکس رخ می دهند و طی 24 ساعت رفع می گردند، مانند درد خفیف در ناحیه تزریق، کبودی، سردرد خفیف، قرمزی، احساس خفیف تهوع، بی حسی مقطعی و کسالت.

موارد منع مصرف ژل های تزریقی

در صورت وجود موارد زیر، تزریق ژل توصیه نمی شود.

 • حاملگی یا شیردهی
 • عفونت در ناحیه درمان (مثل تب خال یا آکنه)
 • استعداد بیمار برای تشکیل گوشت اضافه (کلویید یا اسکار هیبرتروفیک)
 • اختلالات خونریزی دهنده (مثل کمبود پلاکت های خونی یا استفاده از داروهای ضد انعقاد)
 • مصرف داروی اکوتان در 6 ماه گذشته
 • آتروفی پوست (نازکی پوست ناشی از مصرف طولانی مدت کورتون یا بیماری ژنتیک مثل سندروم اهلرز-دانلوس)
 • اختلال در ترمیم (مثل ضعف ایمنی)
 • بیماری های پوستی در ناحیه درمان (مثل ویتلیگو، بسوریازیس، اگزما)
 • حساسیت به تخم مرغ
 • مبتلایان به دیابت که از انسولین استفاده می کنند.
 • افرادی که به خاطر بیماری های قلبی از داروهای مختلف استفاده می کنند.
 • حساسیت به مواد تشکیل دهنده ژل

هزینه تزریق ژل و بوتاکس

یک برنامه درمانی شخصی برای برآورده کردن نیازهای فردی شما طراحی می شود. هزینه تزریق می تواند بسته به نوع ماده مورد استفاده و تعداد جلسات مورد نیاز متغیر باشد.

سوالات رایج در مورد تزریق ژل و بوتاکس

-کاندیدای تزریق بوتاکس چه کسانی هستند؟

افراد بین 30 تا 50 سال بیشترین پاسخ را به درمان بوتاکس می دهند.

-مراحل تزریق بوتاکس چقدر طول می کشد و آیا تأثیر آن سریعا دیده می شود؟

تزریق این دارو حدود 5 دقیقه زمان می برد. البته برای مراجعینی که به درد حساس هستند به مدت 20 دقیقه  کرم موضعی بی حسی روی نواحی مورد نظر باقی می ماند که باعث کاهش درد خواهد شد. شروع اثر دارو از روز سوم تا پنجم تزریق است و تا روز بیست و یکم  یعنی پس از 3 هفته، کامل می شود.

-آیا اگر من یک بار بوتاکس کنم تا آخر عمر باید بوتاکس را تکرار کنم؟

هر بار تزریق بوتاکس به طور متوسط 6 ماه باقی می ماند و سپس اثر آن از بین می رود. در صورت تمایل پس از اتمام اثر بوتاکس شما می توانید مجدداً تزریق را تکرار کنید یا دیگر تکرار نکنید. 

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Addthis
بازگشت به صفحه ی قبل